ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

معرفی فیلم زنی پشت پنجره

اگر به سینمای دلهره‌‌آور علاقه داشته باشید حتماً فیلم پنجره پشتی (The Rear Window)، را می‌شناسید. آلفرد هیچکاک حدود ۷۰ سال پیش این فیلم را روانه سالن‌های سینما کرد تا سبکی متفاوت در سینمای دلهره‌ را به مخاطبین معرفی کند. از آن زمان سال‌ها گذشت تا در سال ۲۰۱۸ کتابی با نام زنی در پنجره (The Woman in the Window)، منتشر شد.

داستان‌ این کتاب شباهت‌های زیادی به فیلم زنی پشت پنجره اثر آلفرد هیچکاک داشت. کتابی که از آن صحبت می‌کنیم پس از مدتی به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کرد و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد. این شرایط زمینه را برای اقتباس سینمایی زنی پشت پنجره فراهم کرد تا در سال ۲۰۲۱ فیلمی با همین نام با حضور هنرپیشه‌های سرشناس را شاهد باشیم. فیلم زنی پشت پنجره همانند کتابی که از آن اقتباس شده بود، در نظر مخاطبین سینما جلوه کرد تا به یکی از آثار مطرح سینمای دلهره‌آور در سال ۲۰۲۱ تبدیل شود. از آنجایی که مدتی است اثر دلهره‌آور جذابی را در سینمای هالیوود شاهد نبوده‌ایم، اکران فیلم زنی پشت پنجره را به فال نیک می‌گیریم تا با هم ببینیم داستان این فیلم از چه قرار است و منتقدین برجسته چه امتیازهایی برای این اثر در نظر گرفته‌اند.

داستان فیلم زنی پشت پنجره

داستان فیلم زنی پشت پنجره زندگی زنی روانشناس با نام آنا را روایت می‌کند. این زن که روانشناسی کودک دارد، گرفتار افسردگی است و از حضور در جمع ترس دارد. به همین دلیل در طبقه دوم آپارتمانش تک‌و‌تنها زندگی می‌کند. آنا طبقه پایین آپارتمان را به مردی جوان اجاره داده و از همسرش جدا شده است.

در این بین روانشناس آنا، هر از گاهی به او سر می‌زند. آنا به این زندگی کسالت‌بار عادت کرده تا اینکه با همسایه روبرویی منزلش آشنا می‌شود. این آشنایی رفت‌و‌آمدهایی را به دنبال دارد و زمینه دوستی آنا را زن همسایه را فراهم می‌کند.

آنا که زنی تنهاست، گاهی اوقات از سر کنجکاوی با دوربین، پنجره همسایه روبه‌رو را نگاه می‌کند. اینجاست که در این کنکجاوی‌ها، متوجه اتفاق‌های مرموزی در منزل همسایه روبه‌رویی می‌شود. این اتفا‌ق‌ها آهنگ روایت داستان را هیجان‌انگیز می‌کند تا فیلم زنی در پنجره به اثری قابل‌توجه در فیلم‌های دلهره‌آور سال ۲۰۲۱ تبدیل شود.

عوامل ساخت و هنرپیشه‌های فیلم زنی پشت پنجره

فیلم زنی پشت پنجره به لحاظ چهره‌های سرشناس چیزی کم و کسر ندارد و حضور هنرپیشه‌های بسیار مطرحی را در این اثر شاهد هستیم. برای نمونه می‌توان به نقش‌آفرینی ایمی‌ آدامز (Amy Adams)، در نقش اول این فیلم اشاره کرد.

جولیان مور (Julianne Moore)، دیگر هنرپیشه طرازاول فیلم زنی پشت پنجره به حساب می‌آید. وایت راسل (Wyatt Russell ) و گری اولدمن (Gary Oldman)، چهره‌های مطرح دیگری هستند که در فیلم زنی پشت پنجره شاهد نقش‌آفرینی درخشان آنها هستیم.

سکان کارگردانی فیلم زنی پشت پنجره در دستان جو رایت (Joe Wright)، قرار دارد. پیش از این کارگردانی آثاری مانند غرور و تعصب محصول ۲۰۰۵، هانا و تاریک‌ترین لحظات را از جو رایت دیده‌ایم. همان‌گونه که اشاره شد این فیلم با اقتباسی از کتاب زنی پشت پنجره نوشته ای.‌جی‌.فین (A.J Finn) ساخته شده است.

تریسی لِتس، فیلمنامه‌نویس مشهور وظیفه اقتباس فیلمنامه زنی پشت پنجره را بر عهده دارد. با این حساب می‌توان گفت زنی پشت پنجره به لحاظ هنرپیشه‌های سرشناس و عوامل فیلم‌سازی یکی از پرچهره‌ترین فیلم‌های ۲۰۲۱ شناخته میشود.

اکنون که در جریان داستان و عوامل ساخت فیلم زنی پشت پنجره قرار گرفتید، بهتر است با هم به امتیاز منتقدهای طرازاول دنیا درباره این فیلم نگاهی بیاندازیم.

تیم رابی از تلگراف – امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

منتقد برجسته تلگراف فیلم زنی پشت پنجره را اثری قابل‌توجه می‌داند که به غیر از قسمت‌های پایانی، آغاز بسیار درخشانی دارد.

مارک فینی از بوستون گلوب – امتیاز ۶۳ از ۱۰۰

مارک فینی فیلم زنی پشت پنجره را اثری دلهر‌ه‌آمیز می‌داند که مخاطب حتی تا آخرین لحظه نمی‌تواند از تماشای آن چشم بردارد. به گفته منتقد برجسته بوستون گلوب، پیش‌بینی پایان داستان فیلم زنی پشت پنجره برای مخاطب غیرممکن است و این وضعیت حس کنجکاوری تماشاگر را برای حدس انتهای داستان افزایش می‌دهد. منتقد بوستون گلوب بازی درخشان ایمی آدامز را نیز یکی دیگر از نقاط قوت این اثر می‌داند.

ریچارد لاوسون از وَنیتی فِیر – امتیاز ۱۰ از ۱۰۰

از قرار معلوم فیلم زنی پشت پنجره اصلاً به مذاق منتقد ونیتی فیر خوش نیامده است. این منتقد سخت‌گیر جدیدترین اثر ایمی آدامز را فیلمی رنگ‌و‌روباخته می‌داند که نه‌تنها داستان ضعیفی دارد، بلکه بازیگری هنرپیشه‌های این فیلم نیز چنگی به دل نمی‌زند.

آلیسون ویلمور از والچِر – امتیاز ۴۰ از ۱۰۰

منتقد والچر فیلم زنی پشت پنجره را اثری با فهرست بلندوبالای هنرپیشه‌های درخشان می‌داند که اسم‌و‌رسم این هنرپیشه‌ها بر روی فیلم سایه‌ افکنده‌اند. به همین دلیل فیلم زنی پشت پنجره به رغم اینکه اثری جالب به نظر می‌رسد، نتوانسته از زیر سایه چهره‌های سرشناس این فیلم خارج شود و به اثری خاص تبدیل گردد.

مت فوُولر از آی.‌جی‌.‌ان – امتیاز ۶۰ از ۱۰۰

منتقد آی.‌جی‌.ان هنرنمایی ایمی آدامز را در فیلم زنی پشت پنجره می‌ستاید؛ اما به گفته این منتقد درجه‌یک، جدیدترین اثر جو رایت فیلمی است که به غیر از ایمی آدامز، بازیگری چندانی را از دیگر هنرپیشه‌های سرشناس این فیلم نمی‌بینیم.

به گفته مت فوولر،‌ فیلم زنی پشت پنجره برای طرفدارانی که به فیلم‌های کلاسیک دلهره‌آور علاقه‌ دارند بدون شک جذاب خواهد بود.

بیل گودکُنتز از آریزونا ریپابلیک – امتیاز ۵۰ از ۱۰۰

منتقد آریزونا ریپابلیک فیلم زنی پشت پنجره را اثری معمولی در ژانر آثار دلهره‌آور می‌داند که حرف‌های چندانی برای گفتن ندارد. به گفته این منتقد برجسته، جدیدترین اثر ایمی آدامز مخاطبین همیشگی فیلم‌های دلهره‌آور را راضی نگه می‌دارد؛ اما بعید به نظر می‌رسد مخاطبین خاص از این فیلم لذت کامل را ببرند.

در مجموع می‌توان گفت فیلم زنی پشت پنجره بدون شک برای علاقه‌مندانی که مدتی است اثر دلهره‌آور جذابی را تماشا نکرده‌اند، خالی از لطف نخواهد بود. از طرف دیگر مطمئن هستیم طرفداران دوآتشه ایمی‌ آدامز، جولیان مور و گری اولدمن نیز تماشای زنی پشت پنجره را به فال نیک خواهند گرفت. پیشنهاد می‌کنیم اگر دل‌تان برای مشاهده اثری دلهره‌آور و پرتعلیق تنگ شده، فیلم زنی پشت پنجره را به فهرست فیلم‌های آخر هفته خود اضافه کنید.

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی