ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

معرفی فیلم وانکا

فیلم چارلی و کارخانه شکلات، اثری به‌یادماندنی است که چیزی حدود یک دهه از ساخت آن می‌گذرد. در این فیلم جانی دپ، نقش ویلی وانکا، مدیر کارخانه شکلات را بر عهده داشت. فیلم چارلی و کارخانه شکلات از کتابی با همین نام، نوشته رالد دال اقتباس شده است. محبوبیت این اثر، شرایطی برای ساخت نسخه‌ای سینمایی بر اساس شخصیت ویلی وانکا فراهم کرد. این فیلم به‌تازگی اکران شده و «وانکا» (Wonka) نام دارد. تیموتی شالامی، هنرپیشه پرطرفداری که روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود، نقش ویلی وانکای جوان را در این فیلم ایفا می‌کند. این اثر، داستانی موزیکال و جذاب دارد و لحظه‌های شادی را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد. با توجه به اهمیت مجموعه آثار رالد دال در دنیای کودک و نوجوان، فیلم وانکا به‌اثری تبدیل شده که به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. به همین دلیل اکران فیلم وانکا را به فال نیک گرفتیم تا در ادامه با هم نگاهی به داستان این اثر بیندازیم. در انتها نیز با هم فهرست عوامل ساخت و هنرپیشه‌های فیلم وانکا را بررسی می‌کنیم.

داستان فیلم وانکا از چه قرار است؟

همان‌گونه که اشاره کردیم، ویلی وانکا، مالک کارخانه شکلات است. با این حال در کتاب و فیلم کارخانه شکلات، اشاره‌ای نمی‌شود که وانکا، چگونه فرمول جادویی ساخت شکلات‌های خوشمزه را بدست آورده و کارخانه شکلات را ساخته است. ماجرای فیلم وانکا به روایت داستانِ ویلی وانکا جوان می‌پردازد. داستان از زمانی شروع می‌شود که ویلی وانکا، باز هزارویک آرزو، سوار کشتی است و به شهری می‌رسد. وانکا آرزوهای بی‌شماری درسر دارد و می‌‌خواهد دنیا را تغییر دهد. در این بین، ایده‌ای برای ساخت شکلات‌های خوشمزه به ذهن وانکا می‌رسد. از آنجایی که آرزو بر جوان‌ها عیب نیست، ویلی وانکا با تمام نیرو به ساخت شکلات مشغول می‌شود. وی فروشگاهی راه‌اندازی می‌کند و شکلات‌های مخصوص خودش را در این فروشگاه پیش روی مشتریان قرار می‌دهد. با این حال روزگار از در ناسازگاری با ویلی وانکا وارد می‌شود و گرفتاری‌های مختلفی سر راه وی ایجاد می‌شود. از طرف دیگر، شکلات‌های ویلی وانکا نیز آن‌چنان که انتظارش را داشت، خوب از آب در نمی‌آید و مشتریان از در گله‌و‌شکایت با وی وارد می‌شوند. در این بین، وانکا که‌ به‌راحتی حاضر به تسلیم نیست، از تلاش دست نمی‌کشد و به ساخت شکلات ادامه می‌دهد. ماجرای فیلم وانکا،‌ داستانی است جذاب و مخاطب‌پسند که ضرب‌آهنگ موزیکالِ این فیلم، تماشای آن را جذاب‌تر کرده.

هنرپیشه‌ها و عوامل ساخت فیلم وانکا

بدون شک تیموتی شالامی، گل سرسبد هنرپیشه‌‌های فیلم وانکا به‌حساب می‌آید. در کنار این چهره سرشناس، چندین هنرپیشه مطرح دیگر نیز حضور دارند. در این زمینه می‌توان به گیگان مایکلی کی، پترسون جوزف، مت لوکاس، متیو بینتون، سالی هاوکینز، جیم کارتر و تام دیویس اشاره کرد. به هنرپیشه‌هایی که گفتیم، روآن اتکینسون و هیو گرانت را نیز اضافه کنید. سکان کارگردانی فیلم وانکا در دست‌های پل کینگ قرار دارد. از این کارگردان مطرح تاکنون سریال‌های جذابی مانند بیا با من پرواز کن و نیروی فضایی دیده‌ایم. در نتیجه می‌توان گفت وانکا، نخستین تجربه سینمایی بلند پل کینگ به حساب می‌آید. به همین دلیل انتظار می‌رود پل کینگ برای این فیلم سنگ تمام گذاشته باشد.

در مجموع باید گفت اگر به فیلم‌های کودک و نوجوان علاقه دارید، از تماشای این فیلم حسابی لذت خواهید برد. مشاهده این اثر برای طرفداران رالد دال و دنیای چارلی و کارخانه شکلات نیز خالی از لطف نخواهد بود.

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی