ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

پنج موسیقی فیلم برتر دهه گذشته

درحالی که در این دهه اخیر نه تنها شاهد فیلم های محبوب زیادی بودیم بلکه موسیقی متن این فیلم ها نیز خیلی سریع  با اذهان عمومی  آمیخته شد. این موسیقی متن درک موسیقی مخاطبان سینما را دگرگون کرد و شاید تا سال های سال نیزدر یاد ها باقی بماند. در ادامه موسیقی پنج فیلم را که مورد پسند عموم مردم واقع شد معرفی می کنیم. فقط باید اشاره کنیم که این فهرست تنها در رابطه با یک موسیقی متن نیست بلکه تمامی موزیک های پخش شده در یک فیلم را در بر می گیرد. برای مثال موزیک «ری» در فیلم «جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد» در چنین فهرستی قرار نمی گیرد.

لالا لند (۲۰۱۶)

«دیمین شزل» کارگردان فیلم «لالالند» و دوستش «جاستین هورویتز»، آهنگساز این فیلم، زمینه ساخت فیلمی موزیکال بر پایه جاز را فراهم کردند و درنتیجه موسیقی های  الهام گرفته هورویتز از فیلم های هالیوودی باعث موفقیت چشمگیر او و فیلم لالالند شد. یکی از بهترین موزیک های این فیلم قطعه ی «روز آفتابی دیگر» نام دارد.

میان ستاره ای (۲۰۱۴)

همانطور که می دانید «هانس زیمر» یکی از بزرگان و پیشگامان ساخت موسیقی متن فیلم است که کارنامه ای بسیار درخشان دارد. نبوغ او در استفاده از موج جدید تکنولوژی و سخت افزارهای صدا باعث شده تا به  آهنگ ساز و همکار همیشگی «کریستوفر نولان» و فیلم هایس تبدیل شود.

در حالی که هانس زیمر در موزیک متن فیلم «دانکرک» با استفاده از صدای ساعت جیبی خود کریستوفر نولان، به خوبی مفهوم گذشت زمان و اضطراب را به بیننده القا کرده بود، توانست در فیلم «میان ستاره ای»  با تلفیق تکنولوژی و موزیک ارکسترال به خوبی مفهوم فضا را در فیلم ایجاد کند. با وجود این که بسیاری از منتقدین به این دلیل که موزیک متن فیلم باعث کمرنگ تر شدن خود فیلم شده است آن را مورد انتقاد قرار داده اند. همین امر نیز باعث محبوب تر شدن این شاهکار موسیقی شد.

شبکه اجتماعی ( ۲۰۱۰)

 موسیقی متن فیلم «شبکه اجتماعی» در ابتدای فیلم با آکوردهایی مکرر و گوش خراش، موسیقی وحشتناک اما قابل توجه را ارائه کرد که همچنین مناسب مضمون این فیلم نیز بود. برای انتقال حس محرک شبکه اجتماعی فیس بوک و نبردهای حقوقی بعد از شروع به فعالیت آن، «ترنت رزنر» و «آتیکوس راس» اعضای گروه موسیقی «ناین اینچ نیلز» موزیکی ساختند که کاملا مناسب فضای فیلم است. این آکوردهای مکرر در فیلم هیچ وقت خسته کننده نمی شود و به سکانس های خیره کننده «دیوید فینچر» نیز جلوه ای دیگر می بخشد.

انتقام جویان (۲۰۱۲)

«آلن سیلوستری» یکی از اساتید بنام در عرصه موسیقی فیلم است که با فیلم هایی نظیر «بازگشت به آینده»، «دورافتاده» و «فارست گامپ»، توانسته کارنامه ای بی نظیر در دنیای سینما داشته باشد. بنابراین جای تعجب ندارد که او را برای ساخت موسیقی متن فیلم «انتقام جویان» به دنیای سینمایی مارول بیاورند. موسیقی متن زیبای ساخته ی او تک تک سکانس های فیلم را همراهی می کند. برترین قطعه او زمانی شنیده می شود که شش انتقام جو برای اولین باردر کنار یکدیگر جمع می شوند. این قطعه در تمامی سری انتقام جویان و تا نسخه «پایان بازی» وجود دارد.

تلقین (۲۰۱۰)

شاید برخی از مخاطبان عقیده داشته باشند که قطعه موسیقی معروف «تلقین» در این فیلم و تیزرش بیش از حد تکرار شده باشد، اما جدای از این قضیه می دانید که این قطعه یکی از بهترین و فراموش نشدنی ترین موسیقی های متن فیلم است. جالب است بدانید که قطعه «مایند هیست» که در تیزرهای این فیلم شنیده می شود توسط «زاک همسی» ساخته شده است نه هانس زیمر و همچنین در نسخه نهایی فیلم نیز قرار داده نشده است.

هانس زیمر با استفاده از تکنیک «شپرد تن» باعث شده تا در سکانس های رویا در فیلم، مضمون «سرقت» در ذهن مخاطبان ایجاد شود. با عمیق تر شدن رویا در فیلم موسیقی متن نیز عمیق تر می شود و در نهایت با گوش فرا دادن به قطعه «تایم» به خوبی حس تلقین را تجربه خواهید کرد. 

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی