ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

۱۰ فیلم برتر اکشن با هنرنمایی زنان (قسمت ۱)

فیلم های اکشن به عنوان یکی از ژانرهای غالب سینما بیش از یک قرن است که حضور دارند و یکی از نتایج فرعی موفقیت آن ها ایجاد طیف وسیعی از ژانرهای فرعی بوده است. با این حال، یکی از پیامدهای قابل پیش بینی موفقیت ژانر اکشن فقدان ناامیدکننده قهرمانان زن است. گرچه واقعیت زیاد جالبی نیست که برای دهه ها فیلم های اکشن عمدتا توسط مردان رهبری شده اند، اما این واقعیت به صورت سنجیده در حال تغییر است.

در دسته بندی که مملو از فیلم های اکشن برجسته است، از ۰۰۷ گرفته تا مأموریت غیرممکن و ایندیانا جونز، سلطه قهرمانان مرد تا حد زیادی بی‌نظیر بوده است. با در نظر گرفتن استثنائات کمی که قبل از دهه ۲۰۰۰ میلادی ساخته شده اند (نظیر تلما و لوئیز و بیگانه)، فیلم های اکشنی که دارای ستارگان زن باشند بسیار اندک بوده اند. همزمان با تغییر این مورد در سینما، به چند مورد از برجسته ترین فیلم های اکشن با محوریت شخصیت زن در دهه گذشته نگاهی می اندازیم.  

۱۰٫ اوکجا (Okja، محصول ۲۰۱۷)

اوکجا به کارگردانی بونگ جون-هو داستان دختری به نام میجا از کره جنوبی است که به پدربزرگش در پرورش خوک عظیم الجثه‏ای به نام اوکجا کمک می کند. این موجود در آزمایشگاه تولید شده است و بخشی از یک رقابت آزمایشی با قدمت یک دهه می باشد که توسط شرکت تخیلی میراندو رهبری می‌شود. فیلم، میجا را در تصمیم او برای نجات اوکجا از تولید مثل آزمایشگاهی اجباری و سلاخی حتمی در دستان شرکت میراندو دنبال می کند.   

این فیلم که نامزد دریافت نخل طلایی از جشنواره کن بوده است و یکی از بهترین فیلم های ساخت شبکه نتفلکیس محسوب می شود، صنعت گوشت را به طور قاطعانه محکوم می کند و تصویری مهیج از دختر نوجوان بدون آلایشی را ارائه می کند که تمام تلاش خود را برای نجات دوست دیرینش به کار می گیرد.

۹٫ زن شگفت انگیز (Wonder Woman، محصول ۲۰۱۷)

این فیلم به کارگردانی پتی جنکینز داستان دایانا (گَل گَدوت)، درمورد یک پرنسس جنگجوی آمازونی است که به دست تمدنی زن سالارانه و در جزیره بهشتی دورافتاده بزرگ شده است. دایانا زمانی که متوجه جنگی می شود که انسان‌ها در جهان خارج در حال مقابله با آن هستند جزیره را ترک می کند و باور دارد که این جنگ کار آرِس، خدای جنگ یونان است. او تصمیم می گیرد در این جنگ کمک کند و تلاش های آرس را به فرجام برساند.

علی رغم اینکه این فیلم برای جوایز اسکار و گلدن گلوب زیاد مورد استقبال قرار نگرفت، اما موفقیت آن در گیشه باعث شد به پرفروش ترین فیلم اصلی ابرقهرمانی تبدیل شود. زن شگفت انگیز اولین فیلمی با محوریت ابرقهرمان زن بود که بعد از ۱۲ سال منتشر می شد و به شکلی فوق العاده جنبه های مرسوم ژانر اکشن را با سلطنت بکر زنانه خود ترکیب می کرد.  

۸٫ بیوه ها (Widows، محصول ۲۰۱۸)

این فیلم که توسط استیو مک کوئین کارگردانی شده است، سرگذشت زندگی چهار زن که تنها از طریق همسرانشان با یکدیگر ارتباط دارند را شرح می دهد. همسران این زنان در سرقتی نافرجام کشته می شوند. حال خودشان، ورونیکا (وایولا دیویس)، آلیس (الیزابت دبیکی)، لیندا (میشل رودریگز) و بل (سینتیا اریوو) تصمیم می گیرند آینده را برای خود رقم بزنند. این چهار زن قصد دارند خود سرقتی را که همسرانشان در آن ناکام ماندند به فرجام برسانند.

فیلم نامه با همکاری استیو مک کوئین و گیلیان فلین، نویسنده دختر گمشده، نوشته شده است. این فیلم برای ما داستان سرقت این چهار زن را در شهر پر از فساد شیکاگو روایت می کند.    

۷٫ مشت ناگهانی (Sucker Punch، محصول ۲۰۱۱)  

مشت ناگهانی به کارگردانی و نویسندگی زک اسنایدر، داستان بیبی دال (امیلی براونینگ) را روایت می کند. بیبی دال دختر جوانی است که به اشتباه مقصر مرگ خواهرش شناخته و توسط ناپدری شیادش به تیمارستان سپرده می شود. بیبی دال با کمک چهار بیمار دیگر که در خطر جراحی لوبوتومی (برداشتن قسمتی از مغز) هستند، نقشه فرار خود را می کشند و به دنیای تخیلی وارد می شوند. این فیلم از طرف منتقدین نظرات مثبتی دریافت نکرد و در گیشه تقریبا شکست خورد؛ عمدتا به این دلیل که پیام فیلم در لایه های بسیار زیاد موارد خیالی اسنایدر، محو شده بود. مشت ناگهانی آمیزه‏ای از اکشن و تخیل با یک موضوع واحد و مربوط است؛ موضوعی مبنی بر اینکه زن بودن اغلب اوقات شبیه جنگ در یک نبرد در حال شکست است.

۶٫ انتقام (Revenge، محصول ۲۰۱۷)

این فیلم به کارگردانی کورالی فارژا، داستان خونین مشکلات جِن (ماتیلدا لاتز) در خیانت زناشویی را به تصویر می کشد. جن، معشوقه مدیر عاملی متأهل به نام ریچارد (کوین یانسنس) است که به همراه وی و دو تن از دوستان ثروتمند او راهی سفری شکاری در صحرا می شود. بعد از اینکه یکی از این دوستان جن را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و تلاش ناموفق برای رشوه منجر به این می شود که آن سه نفر جن را به حال مرگ در بیابان رها کنند، اوضاع به شکل مخوفی در هم می پیچد.

 با اینکه فیلم به صورت محدود در آمریکا منتشر شد، اما با نظر مثبت منتقدان مواجه شد و موفق به دریافت جایزه هیئت داوران کن برای بهترین فیلم داستانی گردید. این فیلم، داستانی هیجان انگیز در مورد مجازات و کشتار را ارائه می دهد و به عنوان یک داستان هشدار دهنده برای زن ستیزان سراسر دنیا عمل می کند.

مترجم: م. تهامی

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی