ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

۱۰ فیلم برتر اکشن با هنرنمایی زنان (قسمت ۲)

در ادامه مقاله خود در موضوع ده فیلم برتر اکشن با هنرمایی زنان در دهه اخیر به معرفی پنج فیلم دیگر اکشن می پردازیم. شما می توانید قسمت اول این مقاله را از اینجا مطالعه کنید.

۵٫ کاپیتان مارول (Captain Marvel، محصول ۲۰۱۹)

کاپیتان مارول به کارگردانی آنا بودِن و رایان فلک داستان وِرس (بری لارسون)، یکی از اعضای گروه انتقام جویان است. زمانی که ورس پس از یک مأموریت فاجعه آمیز بر روی زمین تنها گذاشته می شود، هویت حقیقی خود را کشف می کند: کارول دنورز، خلبان سابق ارتش آمریکا که بعد از نابودی موتوری آزمایشی با سرعت نور که توسط تِسِرَکت راه اندازی شده بود قدرت های خود را به دست آورده است.

گرچه این فیلم، بیست و یکمین فیلم ابرقهرمانی در دنیای سینمایی مارول است، اما اولین فیلم ابرقهرمانی مارول با محوریت شخصیت زن است. این فیلم چندین رکورد را در گیشه شکسته است و یک داستان فوق العاده ظریف از ابرقهرمان زن را ارائه می دهد: داستانی که در آن یک زن می تواند کوچک ترین احساسات خود را درک کند و در عین حال از قدرت عظیم خود استفاده نماید.

۴٫ مهاجم مقبره (Tomb Raider، محصول ۲۰۱۸)

این فیلم به کارگردانی رور اوثاگ، داستان لارا کرافت (آلیشیا ویکاندر)، دختر سرسخت مردی ماجراجو و ناپدیدشده را بازتعریف می کند. لارا یک پیک دوچرخه سوار و بوکسوری غیرحرفه‏ای است که زمانی که به فروش املاک پدرش تهدید می گردد، مجبور می شود ارث و میراث خود را مطالبه کند. هنگام جستجو در این املاک، سرنخی در مورد ناپدید شدن پدرش پیدا می کند و به دنبال آن می رود.

آلیشیا ویکاندر ستیزه جویی و غروری جذاب را به شخصیت لارا می بخشد. حتی با اینکه موفقیت فیلم در گیشه در حد میانه و نظرات منتقدین مخلوطی از نظرات مثبت و منفی بود، اما این فیلم به عنوان فیلمی اکشن، غیرپیچیده و سرگرم کننده عمل می کند که هیچ علاقه‏ای به سرسری کار کردن ندارد.   

۳٫ بلوند اتمی (Atomic Blonde، محصول ۲۰۱۷)

بلوند اتمی به کارگردانی دیوید لیچ داستان لورن بروتون (شارلیز ترون)، یکی از مأموران برجسته MI6 را روایت می کند که به آلمان فرستاده می‌شود تا از لیستی متشکل از مأموران خارجی مخفی و فعال حفاظت کند. مأموریت لورن درست با فروریختن دیوار برلین همگام می شود و او در این بین با مأموری بنام دیوید پرسیوال (جیمز مک آوی) همکاری می کند تا این مأمور به لورن در جستجوی شکار خود کمک کند.

گرچه این فیلم رکوردی را نشکسته است، اما عملکرد آن در گیشه بسیار عالی بوده و نظرات مثبتی از سوی منتقدان کسب کرده است. این فیلم ترکیبی حماسی از حرکات مملو از آدرنالین و خشونت فوق العاده‏ای است که توسط شارلیز ترون به نمایش گذاشته شده و موسیقی متن قدرتمند فیلم موجب موفقیت بیشتر آن شده است.

۲٫ هانا (Hanna، محصول ۲۰۱۱)

هانا به کارگردانی جو رایت، داستان شخصیتی لقب دار است: دختر نوجوانی که توسط پدرش در بیابان دورافتاده فنلاند تمرین داده می شود تا به یک آدمکش حرفه‏ای تبدیل شود. هانا (سِرشا رونان) مأمور می شود تا ماریسا وایگلر (کیت بلانشت) را به دام انداخته و بکشد. ماریسا افسر ارشد CIA است که مسئول مرگ مادر هانا می باشد.

جدا از موسیقی متن کوبشی فیلم که نوشته گروه دونفره موسیقی الکترونیک به نام کمیکال برادرز است، فیلم، جو منحصربفردی را به ژانر اکشن می‌بخشد. اتکای بسیار این فیلم بر ارجاع به داستان های کلاسیک طعمی فانتزی به فیلم می دهد، در عین حال سکانس های پرانرژی و اکشن جنبه های مرسوم تر این ژانر را به نمایش می گذارند.

۱٫ مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road، محصول ۲۰۱۵)

این فیلم که جورج میلر آن را کارگردانی کرده است، داستان حماسی مکس روکاتانسکی (تام هاردی) و نبرد او برای بقا علیه رهبر مستبدی بنام ایمورتان جو و ارتش او به نام پسران جنگ را روایت می کند. با این حال، مهمترین داستان فیلم، داستان ایمپریتر فیوریسا است که فرار پنج همسر ایمورتان جو که با ارزش ترین دارایی او هستند را رهبری می کند.

گرچه موفقیت فیلم در گیشه در حد میانه بود، اما این فیلم همچنان یکی از تحسین شده ترین فیلم های اکشن از منظر منتقدان است. این فیلم از ۱۰ نامزدی برای جایزه اسکار، موفق به دریافت شش اسکار شد. این فیلم خشن و پرجنبش (از دستاوردهای آن در زمینه حرکات و جلوه های ویژه چیزی نمی گوییم)، تلاش های فیوریسا برای نجات و اعتراض به حکمی مردسالارانه و سلطه گرانه مبنی بر اینکه زنان تنها برای توانایی که برای تولیدمثل دارند ارزش گذاری می شوند را مورد توجه قرار می دهد.   

مترجم: م. تهامی

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی