ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

۱۰ فیلم برتر علمی تخیلی (قسمت اول)

full-hd-2001-space-odyssey-wallpaper

۱۰ فیلم  برتر علمی تخیلی به انتخاب سایت فیلم مترجم (قسمت اول)

فیلم های ذکر شده در این لیست ترتیب خاصی ندارد و نویسنده مقاله تلاش کرده تا فیلم هایی مختلف با سبک های متفاوت را برای انواع سلیقه ها در این لیست بگنجاند .

48671_2001_a_space_odyssey

۲۰۰۱ یک ادیسه فضایی ۱۹۶۸  ۲۰۰۱ : A Space Odyssey

۲۰۰۱ یک ادیسه فضایی ، اثری علمی تخیلی و حماسی به تهیه کنندگی و کارگردانی استنلکی کوبریک محصول سال ۱۹۶۸ می باشد . فیلمنامه این کار که توسط خود کوبریک به همراه نویسنده معروف رمان های علمی تخیلی ارتور سی کالرک نوشته شده بر گرفته از داستان کوتاهی از کلارک تحت عنوان نگهبان است.
بعد از کشف سنگ اسرار امیزی که بر زندگی انسان ها اثر زیادی گذاشته ، گروهی دانشمند به همراه کامپیوتری هومشمند به نام نگهبان به سیاره مشتری سفر می کنند . در این فیلم نگرش های مختلف از جمله اگزیستانسالیسم ، انقلاب انسانی ، پیشرفت تکنولوژی ، هوش مصنوعی و زندگی فرا زمینی همگی در غالبی هنری مطرح می شوند . این فیلم به خاطر برداشت صحیح از پیشرفت های علمی هوا و فضا در زمان تولید و همچنین جلوه های ویژه منحصر به فرد و نو بسیار مورد توجه قرار گرفت . دو موزیک متن فیلم ، بعد ها تبدیل به دو اثر کلاسیک معروف تبدیل گردید .
علی رغم بازخورد های مختلف از جاانب منتقدین ، یک ادیسه فضایی بعد ها به رشد خود در میان طرفداران و جامعه سینمایی ادامه داد و نامزد چهار جایزه اسکار گردید و موفق به دریافت جایزه بهترین جلو ه های ویژه شد .
این روز ها یک ادیسه فضایی به عنوان یکی از اثار بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفته و بعضی آنرا یکی از ثاثیر گذارترین فیلم های ساخته شده در تمام دوران سینما می دانند .

the-terminator-mogol-games

نابودگر ۱۹۸۴ Terminator

نابودگر اثری علمی تخیلی و اکشن به نویسندگی و کارگردانی جیمز کامرون در سال ۱۹۸۴ به نمایش گذاشته شد . در این فیلم Arnold Schwarzenegger در نقش نابودگر یک هوش مصنوعی آدمکش بازی می کند که با گذر از زمان از سال ۲۰۲۶ به سال ۱۹۸۴ برگشته تا فردی بنام سارا کانر را که فرزندش در اینده تبدیل به نجان اناسان ها در برابر یورش ربات ها می ود را بکشد . از طرفی دیگر سربازی بنام کایلی ریز با بازی Michael bienh از ایند ه فرستاده شده تا از کانر در برابر این ادمکش محافظت کند .
فیلم نابودگر تا مدت ها جزو پر فروشترین اثار سینمایی امریکا قرار داشت و باعث موفقیت کاری بسیاری برای کارگدانش جیمز کامرون شد . جلو های ویژه و سرعت بالای فیلم همچینین بازی زیبای Arnold Schwarzenegger و سایر دست اندرکاران در ساخت فیلم بسیار مورد استقبال منتقدین قرار گرفت . این فیلم جوایز سترن بسیاری را دریافت کرد و یکی از بهترین فیلبم های ساخته شده در تمام دوران لقب گرفت .
موفقیت نابودگر منجر به ساخت سری فیلمهای دیگری با همین نام شد ، همچنین سریال تلویزیونی ، داستان کمیک ، رمان و بازی کامپیوتری زیادی هم الهام گرفته از دنیای ترمیناتور تولید گردید .

489652

متریکس ۱۹۹۹  Matrix

مترکیس فیلمی علمی تخیلی دیگری ، محصول مشترک امریکا و استرالیا به نویسندگی و کارگردانی برادران واچوفسکی در سال ۱۹۹۹ ساخته شد.
در این فیلم Keanu Reeves ، Laurence Fisburne ، Carrie-Anne Moss ، Hugo Weaving ، Joe Pantoliano به ایفای نقش می پردازند .
این فیلم اینده ای از جامعه بشری را به نمایش می گذارد که در ان دنیایی که به نظر مردم دنیای واقعیست در واقع جهانی شبیه سازی شده و مصنوعی ساخته شده توسط ماشین های نگهبانی است که بوسیله ان جمعیت انسان ها را کنترل می کنند و از گرما و الکتریسیته تولید شده حاصل از فعالیت های آن ها استفاده می کنند . یک برنامه نویس کامپیوتر به نام متوجه این واقعیت می شود و به کمک عده ای دیگر که ان ها هم این نکته را متوجه شده اند ، نوعی شورش علیه این ماشین ها را به راه می اندازند .ماتریکس به خاطر استفاده از طرحی جدید در جلوه های ویژه به نام Bullet time مشهور گردید .این فیلم نمونه ای از فیلمهایست که بعد ها با عنوان Cyberpunk مشهور گردید . این فیلم ارجاعات بسیار زیادی به نگرش های مذهبی و فلسفی دارد .
ماترکیس در ۳۱ مارچ سال ۱۹۹۹ به نمایش گذاشته شده و موفق شد ۴۶۰ میلیون دلار در سطح جهان بفروشد این فیلم همچنین نظرات مثبتی را از منتقدین دریافت کرده و موفق به دریافت چهار جایزه اسکار و جوایزی مشابه از جشنواره های مختلف از جمله بفتا و سترن گردید . موفقیت متریکس بعد ها منجر به ساخت ادامه آن توسط براداران واچوفسکی شد و داستان های کمیک ، بازی های کامپیوتری و انیمیشن های کوتاهی هم الهام گرفته از ان تولید گردید.

340260

گزارش اقلیت ۲۰۰۲  Minority Report

گزارش اقلیت به کارگردانی استیون اسپیلبرگ الهام گرفته از داستان کوتاهی با همین نام نوشته Philip K.Dick در سال ۲۰۰۲ به نمایش گذاشته شد . ماجرای این فیلم در سال ۲۰۵۴ اتفاق می افتد وزارت خانه های بنام وزارت پیشگیری از جرم از طریق روشی روانش نشاختی به نام Precogs مجرمان را قبل از وقوع جنایت دستگیر و زندانی می کند . در این فیلم Tom Cruise ، Colin Fareel و Samantha Morton و Max Von Sydow ایفای نقش می کنند . در این فیلم عناصر پلیسی ، تکنولوژیک ، مهیج و علمی تخیلی ترکیب شده اند .
اسپیلبرگ این فیلم را ۵۰ درصدشخصیت و ۵۰ درصد داستانی بسیار پیچیده با لایه های مختلف یک فیلم پلیسی معرفی می کند . در این فیلم مسئله جبر و اختیار به به زیبایی هر چه تمام تر به بحث و بازی گرفته شده و مخاطب با این سئوال روبرو می شود که حالا که اینده قابل پیشبینی و از قبل تعیین شده است آیا انسان باز هم می تواند از اختیار خارج از این مقدرات استفاده کند یا خیر .
مسائل دیگری از جمله فضای امنیتی و دخالت دولت در زندگی شهروندان ، نفش رسانه در اینده بشر و از بین رفتن کانون خانواده در این فیلم در غالبی هنرمندانه به نمایش گذاشته شده اند .
گزارش اقلیت یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۰۲ انتخاب شده و تقدیر های بسیاری از بابت فیلمنامه و جلوه های ویژه دریافت کرد . این فیلم جوایز بسیاری از جمله یازده جایزه Saturn برای بهترین فیلم علمی تخیلی ، بهترین کارگردانی ، بهترین فیلمنامه بهترین بازیگر نقش مکمل زن و … گردید . توانست نامزدی جوایز دیگری از جمل بهترین بازیگر مرد ، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل و بهریتن موسیقی بشود .
گزارش اقیلت در گیشه هم موفق بود و به فروشی ۲۵۸ میلیون دلاری رسید و بیش از ۴ میلیون DVD از این فیلم در اولین ماه های عرضه فروخته شد .

85182
تلقین ۲۰۱۰  Inception

تلقین فیلمی علمی تخیلی در سبک سرقت به نویسندگی و کاگردانی کریستوفر نولان محصول سال ۲۰۱۰ می باشد ، در این فیلم Leonardo Dicaprio در نقش سارقی بازی می کند که با نفوذ و ایجاد رابطه صمیمی با قربانی هایش ، اطلاعات بارزش انها را می دزد . بعد ها به او پشنهاد داده می شود تا با انجام کاری تقریبا غیر ممکن ، سابقه پر از خلافش را پاک کند. در این فیلم علاوه بر دیکاپریو ، Ellen Page ، joseph Gordon ، Tom hardy ، Michle Caine و … ایفای نقش می کنند .
سکانس های مختلف فیلم تلقین در شش کشور متفاوت از ژاپن گرفته تا کانادا با بودجه ۱۶۰ میلیون دلاری فیلمبرداری شد و بعد از عرضه توانست نظر مثبت منتقدین را جلب کند . این فلیم نامزد ۸ جایزه اسکار شد که از میان آنها موفق به دریافت چهار جایزه گردید .

ترجمه و تالیف : خسرو خطیبی 

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی