ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

۳ مجموعه فیلم برتر دهه اخیر

در دهه ۲۰۱۰ میلادی فیلم های مجموعه ای (فرنچایز) بیش از هر زمان دیگری محبوبیت بیشتری پیدا کردند. اگرچه فرنچایزها از گذشته به عنوان کلیدی برای ادامه موفقیت هالیوود محسوب می شدند، اما یکی از بزرگترین اتفاق های دهه ۲۰۱۰ میلادی تعداد فرنچایزهایی هستند که اساس جدول های سالیانه باکس آفیس را تشکیل می دهند. بازآفرینی ها (ریبوت) و دنباله فیلم هایی که انتظار زیادی برای آنها کشیده می شد برخی از فیلم های اصلی را در سال های اخیر احیا کرده اند. در عین حال بسیاری از ایده های جدید نیز باعث ساخت فیلم های مجموعه ای موفقی شده اند. یک نگاه سریع به شروع دهه جدید نشان می دهد که تکیه بر فرنچایزها در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه خواهد داشت. یک فیلم برای اینکه واجد شرایط در فهرست ما باشد باید حداقل سه فیلم از سال ۲۰۱۰ به بعد را اکران کرده باشد (به همین دلیل است که مجموعه هایی نظیر داستان اسباب بازی، آیین، خیابان جامپ، یورش و بسیاری دیگر در این فهرست جا ندارند).

جان ویک

فیلم ها: جان ویک، جان ویک: فصل ۲، جان ویک: فصل ۳ – پارابلوم

غیرممکن است که بتوان بهترین فیلم های مجموعه ای دهه اخیر را مورد بررسی قرار داد و از جان ویک نام نبرد. اولین فیلم، فیلمی مملو از اکشن با داستانی ساده بود که با بودجه کمی ساخته شد و نتوانست سود زیادی را در گیشه کسب کند، اما این فیلم و فرنچایز سریعا به جایگاه مهمی دست پیدا کردند. با اکران سه گانه جان، علاوه بر حفظ تعداد کمی از طرفداران، این فرنچایز به محبوبیت گسترده ای دست پیدا کرد. این فیلم همچنین به حرفه کیانو ریوز به عنوان ستاره برجسته اکشن جان دوباره ای بخشید و به خوبی از مهارت های ریوز برای تبدیل او به یک شخصیت نمادین استفاده کرد. مخاطبان حالا می دانند که فیلم های جان ویک مبارزاتی درجه یک و مملو از قتل های خلاقانه را به تصویر می کشد و در مورد قسمت چهار این مجموعه نیز چنین توقعی می رود.

مأموریت: غیرممکن

فیلم ها: مأموریت: غیرممکن – پروتکل شبح، مأموریت: غیرممکن – ملت یاغی، مأموریت: غیرممکن – سقوط

مجموعه فیلم های مأموریت: غیرممکن جان تازه ای در دهه گذشته یافت. این مجموعه فیلم جاسوسی با بازی تام کروز در نقش ایتان هانت قبلا نیز محبوب بود، اما اکران پروتکل شبح در سال ۲۰۱۱ این مجموعه فیلم را وارد مسیر جدیدی کرد. این فرنچایز با وجود داشتن آدم نترسی همچون کروز در قلب هر فیلم خود، مرزهای دستاوردهایی که می توانند با خود به ارمغان آورند را جابجا کرده است. این دهه شاهد لحظاتی مملو از آدرنالین در این فرنچایز بوده است؛ لحظاتی از قبیل دویدن کروز بر روی دیوار بلندترین ساختمان دنیا، گرفتن لبه هواپیمای در حال بلند شدن و حتی سقوط آزاد با چتر واقعی. این سکانس ها بسیار شگفت آورند و برخی از بهترین سکانس های این دهه را تشکیل می دهند. در عین حال این فرنچایز به طور کلی دنیای پیرامون ایتان را به تصویر کشیده است. بعد از کسب مجموع فروش ۲ میلیارد دلار در این سه فیلم و ادامه فعالیت کروز به عنوان ستاره آن، تعجبی ندارد که دو قسمت دیگر این فیلم نیز به کارگردانی کریستوفر مک کوری در دست ساخت باشد.  

دنیای سینمایی مارول

فیلم ها: مرد آهنی ۲، ثور، کاپیتان آمریکا: اولین انتقام جو، انتقام جویان، مرد آهنی ۳، ثور: دنیای تاریک، کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان، نگهبانان کهکشان، انتقام جویان: عصر اولتران، مرد مورچه ای، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، دکتر استرنج، نگهبانان کهکشان فصل ۲، مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه، ثور: رگنراک، پلنگ سیاه، انتقام جویان: جنگ ابدیت، مرد مورچه ای و زنبورک، کاپیتان مارول، انتقام جویان: پایان بازی، مرد عنکبوتی: دور از خانه

دنیای سینمایی مارول، فرنچایز برتر دهه ۲۰۱۰ میلادی است. استودیوی مارول ۲۱ فیلم را در طول یک دهه منتشر کرد و به سود عظیم ۲۱٫۷ میلیارد دلاری در سراسر جهان دست پیدا کرد. با تبدیل انتقام جویان: پایان بازی به سودآورترین فیلم تاریخ، شکستن رکوردهای گیشه برای آنان تبدیل به یک اتفاق معمول شده است. این امر تنها به دلیل گروه مارول محقق نشده است، بلکه دنیای سینمایی مارول دائما در حال ارائه فیلم های باکیفیت و سرگرم کننده بوده و در طول این مسیر خطاهای اندکی داشته است.

آنها همچنین تغییراتی در ژانر را در دستور کار خود قرار دادند تا مخاطبان همچنان گوش به زنگ باقی بمانند و از دلزگی از سوپرقهرمانان جلوگیری شود. با توجه به عمل به قولی که در مورد انتقام جویان: جنگ ابدیت و پایان بازی داده شد، انتظار برای این فیلم ها ارزشش را داشت. اینکه آیا دنیای سینمایی مارول می تواند سلطه و کیفیت خود را در دهه بعدی حفظ کند یا خیر را باید دید، اما آنها قطعا برندگان ده سال گذشته هستند.

مترجم: مریم تهامی

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی