ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

۵ فیلم برتر علمی-تخیلی دهه اخیر

دهه ۲۰۱۰ میلادی دهه فوق العاده ای برای فیلم های علمی-تخیلی محسوب می شود. فناوری تصویرپردازی کامپیوتری (CGI) مرتب در حال پیشرفت است و فیلم های علمی-تخیلی به طور مستقیم از پیشرفت این فناوری تصویری بهره می برند. فیلم های علمی-تخیلی دهه اخیر علاوه بر جلوه های تصویری خیره کننده، مجموعه ای از داستان های علمی-تخیلی هوشمندانه و تأمل برانگیز را نیز به مخاطبان ارائه کرده اند. این داستان ها به مفاهیم مهمی از قبیل هوش مصنوعی، خطرات پیشرفت های تکنولوژی و معنی واقعی انسان بودن پرداخته اند.

بلید رانر ۲۰۴۹ (Blade Runner 2049، محصول ۲۰۱۷)

در دنباله فیلم اصلی بلید رانر در دهه ۸۰ میلادی، بلید رانر ۲۰۴۹ به کارگردانی دنیس ویلنوو آینده دنیای ربات های انسان نما (Replicants) را به نمایش می گذارد. به لطف پیشرفت فناوری، جلوه های ویژه این فیلم بسیار شگفت انگیزند. کِی (با بازی رایان گاسلینگ) که بلید رانر جوان اداره پلیس لس آنجلس است، در مأموریت خود مدل های قدیمی تر و نافرمان ربات های انسان نما را از رده خارج می کند. کی در آخرین مأموریت خود بقایای رباتی را کشف می کند که ظاهرا باردار بوده است؛ اتفاقی که باور آن ممکن نیست. برای دستیابی به حقیقت این راز، کی باید بلید رانر قدیمی (هریسون فورد) که طی ۳۰ سال گذشته گمشده بوده را پیدا کند.

تلقین (Inception، محصول ۲۰۱۰)

تلقین به کارگردانی کریستوفر نولان به عنوان یکی از فیلم هایی که صحبت های زیادی در مورد آن شده است مخاطبان را با سوالات بی پاسخ بسیاری تنها می گذارد. حتی بسیاری از مخاطبان دوباره به سینما برگشتند تا برای سر در آوردن از موضوع فیلم بار دوم آن را ببینند. تلقین داستان دومینیک کاب (لئوناردو دیکاپریو) را به تصویر می کشد. کاب می تواند به درون ناخودآگاه افراد نفوذ کند و اسرار مهم آنها را برای شرکت های مختلف بدزدد. جاسوسی ها و سرقت های او باعث شده تا نام او در فهرست بین المللی افراد فراری قرار بگیرد و او در تلاش برای رهایی از این مشکل تصمیم می گیرد آخرین کار را قبول کند. با این وجود، این کار آخر دشواری دیگری نیز دارد: تیم باید بجای استخراج اطلاعات، اطلاعات را در ناخودآگاه فرد قرار دهد. تلقین هم یک فیلم اکشن هیجان انگیز است و هم تأملی است بر روی ماهیت واقعیت.

نورسیده (Arrival، محصول ۲۰۱۶)

این فیلم به کارگردانی دنیس ویلنوو ایده های ارتباط و چگونگی درک جهان از طریق زبان های مختلف را مورد بررسی قرار می دهد. بعد از اینکه سفینه های فضایی بر روی زمین فرود می آیند، ارتش آمریکا از یک پروفسور زبان شناس به نام لوئیس بنکس (ایمی آدامز) کمک می گیرد تا با موجودات فضایی ارتباط برقرار کند. در حالی که رهبران برجسته ملت های مختلف در حال تصمیم گیری برای نحوه برخورد با فضایی ها هستند، بنکس باید از زبان آنها رمزگشایی کرده و مشخص کند که آنها دوست هستند یا دشمن. در نهایت، داستان فیلم دچار دگرگونی می شود و کسی نمی تواند آن را پیش بینی کند. این فیلم را نمی توان در یک دسته به خصوص قرار داد و همین مسئله باعث جذابیت آن شده است. فیلم دارای عناصری از درام، سَبُک سَری و عناصر علمی-تخیلی شگفت آور است.

نابودی (Annihilation، محصول ۲۰۱۸)

نابودی به کارگردانی آلکس گارلند فیلم دیگری است که باعث می شود مخاطبان در مورد ماهیت حقیقت و اینکه چگونه محیط پیرامون ما مستقیما بر روی شخصیت ما اثر می گذارد فکر کنند. در این فیلم، یک پروفسور زیست شناسی به نام لنا (ناتالی پورتمن) برای نجات همسرش، کین (اسکار ایزاک)، به یک مأموریت مخفی ارتش می پیوندد. این تیم کاملا زنانه به یک سفر چهار ماهه به یک حباب الکترومغناطیسی رازآلود به نام شیمر (Shimmer) اعزام می شوند. درون این حباب قوانین طبیعت به سرعت رو به زوال می گذارند و همانطور که تیم به مرکز این حباب نزدیک می شود موجودات عجیب تری رشد پیدا می کنند. لنا اگر می خواهد جان سالم به در برد باید علاوه بر مبارزه با موجودات عجیب داخل شیمر به درون خود بازگردد و با اهریمن های درونی خود نیز مبارزه کند.   

میان ستاره ای (Interstellar، محصول ۲۰۱۴)

میان ستاره ای یک موفقیت عظیم از نگاه مخاطبان و منتقدین بود و برای جلوه های ویژه نیز برنده جایزه اسکار شد. کارگردان این فیلم، کریستوفر نولان، صحنه شگفت آور و تماشایی دیگری از سفر فضایی و بقا را به تصویر می کشد. جو کوپر (متیو مک کانهی) یک خلبان و مهندس سابق ناساست که دوباره برای یک مأموریت مهم فضایی به منظور تلاش برای نجات آینده بشر به خدمت گرفته می شود. کوپر و باقی تیم باید به منظور یافتن سکونت گاه جدیدی برای بشر به لبه منظومه شمسی سفر و از میان یک سیاه چاله عبور کنند. نتیجه این سفر یادآور صحنه نهایی و شگفت آور فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی است که برای تحسین آنچه واقعا در فیلم رخ می دهد باید دوباره آن را تماشا کرد. گرچه داستان به خودی خود یک داستان ساده است، اما این فیلم کلاف پیچیده ای از مسافرت بین فضا و زمان را در هر لحظه به تصویر می کشد. این فیلم نه تنها در این دهه، بلکه در دهه های آینده نیز به عنوان یکی از برترین فیلم های علمی-تخیلی محسوب می شود.

مترجم: مریم تهامی

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی