ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse

در بررسی انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse عنصری حیاتی وجود دارد که در اکثر انیمیشن های ابرقهرمانانه اخیر وجود نداشته است. بهترین نمونه های این ژانر همانند بدترین های آن حالت خود بزرگ شماری داشتند: آینده زمین، تعادل کیهانی خوب و بد. سودهای جانبی شرکت های چند ملیتی و حس خوب طرفداران اخمو همگی بستگی به عملکرد شخصیت بد یا گروهی از آنها در جامعه دارد.

نگاهی نو به این قهرمان دوست داشتنی

می توانیم راجع به این موضوع در زمان دیگری بحث کنیم. نکته این است که بازسازی های هیجان انگیز از افسانه های عنکبوتی همانند تعداد بسیار اندکی از فیلم های عنکبوتی مثل دو فصل آخر مرد عنکبوتی جدید و نشاط آور هستند. این انیمیشن ها سرزنده، رنگارنگ و مطابق میل بچه ها هستند مثل بررسی انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse و برخی از اولین انیمیشن های لگویی. عوامل این انیمیشن باب پرسیچتی، پیتر رمزی و رودنی روثمن هستند و فیلم نامه آن توسط فیل لورد و رودنی روثمن نوشته شده است. این عوامل ویژگی های داستان های عنکبوتی را به نحوی روایت کرده اند که می توانند تا بیش از ۵۰ سال پا بر جا بمانند. او هنوز هم نوجوانی باهوش و خویشتن نگر و اهل اطراف شهر نیویورک است. او با اغتشاش های موجود و ابر تبه کاران بی رحم مبارزه می کند.

البته او پیتر پارکر نیست. ولی می شود گفت که این نوجوان هم پیتر پارکر هست و هم نیست. بازی با ویژگی های قرضی از فیزیک نظری (فرضیه چند جهانی)  پرتاب تارهای متعدد از زوایای گوناگون را نمایش می‌دهد و همه اینها را مدیون شکست های زنجیره فضا-زمان هستند. دو پیتر پارکر وجود دارد (صداپیشه گان: کریس پاین و جیک جانسون). همچنین ابر قهرمان آینده ای خانم (کیمیگو گلن) همراه با ربات عنکبوتی، خوک کارتونی (جان مولانی) آواتار سیاه و سفید نوآر (نیکولاس کیج)، زن عنکبوتی کانونی گوئن استیسی (هیلی استاینفلد) در این انیمیشن حضور دارند.

شخصیت های کلیدی انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse پنی (صداپیشه: کیمیکو گلن)، گوئن استیسی (هیلی استاینفلد)، اسپایدر هم (جان مولانی)، مایلز مورالز (شامیک مور)، پیتر بی پارکر (جیک جانسون) و اسپایدرمن نوآر (نیکولاس کیج) می باشند. این انیمیشن محصول شرکت سونی پیکچرز است. در دنیای مرد عنکبوتی اصلی تغییراتی در منشاء های آشنا رخ می دهد. این شخصیت فرد دبیرستانی از بروکلین است به نام مایلز مورالز (شمیک مور) است. او پسر یک کارمند بیمارستان ( لونا لارن ولز) و یک افسر پلیس (برایان تری هنری) است. مایلز به تازگی به مدرسه نمونه دولتی منتقل شده است. در آنجا اثرات جانبی نیش عنکبوت رادیواکتیوی با احساسات و اضطراب های معمول دوره ی نوجوانی ترکیب می شود.

همانند دیگر دوستان آلوده شده به نیش و نصیحت های پیتر بی پارکر از کار افتاده، مایلز نیز تحت تاثیر اتفاقاتی قرار می گیرد که قبلا شاهد آنها بوده ایم. او از مراحل سردرگمی، هیجان و غم و اندوه عبور می کند و او در این راه یاد می گیرد که مسئولیت بزرگ همراه قدرت فوق العاده قرار دارد.

ما این جمله را قبلا شنیده ایم و با افرادی مواجه شدیم که مخالف قدرت بوده اند مثل داک اوک، کینگ پین، اسکورپیون، گرین گوبلین. ولی تا به حال مرد عنکبوتی مثل مایلز ندیده بودیم. این مرد عنکبوتی شخصیت مثبتی ندارد. بخشی از جذابیت داستان این است که شناخت شخصیت مایلز یک چالش است. در ابتدا پیشرفت و اثبات شخصیت او را نشان می دهد.

مرد عنکبوتی اصلی از مبارزان و طبقه کارگر نیویورک بود همچنین او متولد دهه ۶۰ بود. او مبارزی در برابر بیگانگان و افراد شرور با هر رنگ و هر نژاد بود. او دموکراتی غریزی و پولاریستی طبیعی بود. اخیرا مارول در کتاب ها، فیلم ها و اقتباس های تلویزیونی خود سعی داشته تا عنصری را به عنوان جنبه مرکزی یک فرهنگ طرفداری  بوجود آورد. این انیمیشن این کار را استادانه و به دور از غرور و موعظه انجام داده است. این فیلم برای تمامی گروه‌های سنی مناسب است.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse سرگرم کننده است. داستان هوشمندانه و به اندازه کافی پیچیده است. داستان به سرعت از لحظات احمقانه عبور می کند، دقایقی روی لحظات حساس مکث می کند و در شرارتی خلاق غرق می شود. مرجع خوبی برای سنت مارول است تا ارتش ژئوک را خوشنود کند و آماده کارهای تازه یا مبارزات نیمه وقت شود.

شخصیت ها و مخاطبان در این انیمیشن احساس آزادی می کنند. تکنیک های گرافیکی قدیمی با تکنیک های دیجیتالی ترکیب شده اند. خطوط ساختگی نمایانگر احساسات عنکبوت هستند و انفجارهای الکتریکی، وجود ابعاد درونی حالت ایستا را نشان می دهند. قوانین انسجام دیداری مورد آزمایش قرار گرفته و در نهایت تقویت شده است و این در حالی است که قوانین فیزیک با نمایش های دوغین و بزرگ زیر پا گذاشته شده اند.

حتی مرحله اوج داستان (احمقانه، شلوغ و غیر تصورترین بخش های هر فیلم ابر قهرمانانه) تغییرات حالات ذهنی را به دنبال دارند. در مقیاس بزرگتر، سازندگان فیلم های لایواکشن، ایفکت های دیجیتالی بسیاری از جلوه های خود را از دست داده اند و کمتر به عنوان ابزار نوآورانه کاربرد دارند و فقط به عنوان کلید های میانبر انفجار مورد استفاده قرار می گیرند. این انیمیشن در مقایسه با نسخه کتاب سنتی کمیک خود اگر بحث احساس را در نظر بگیریم نه تکنیک آن را، در فیلم آزادی بیشتری را مشاهده می کنید.

همچنین واقع گرایی نیز در آن وجود دارد. این ویژگی یکی از اصلی ترین ویژگی های فیلم های عالی نیویورک است و داستان طبق زندگی شهری است تا کلیشه های قدیمی. خیابان ها، متروها، آپارتمان ها و حیاط مدرسه به زیبایی و واقعی به تصویر کشیده شده اند به شکل و رنگ انسان ها با تمامی سنین. افراد سریع صحبت می کنند، موسیقی بلند و گاهی اوقات گیج کننده است و در همه حال افراد در تکاپو هستند. حتی گردشگران از جهان های دیگر از رفتن خود غمگین هستند.

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی