ترجمه فیلم، ترجمه زیرنویس

Movie Translation

سفارش زیرنویس همکاری بعنوان مترجم

ترجمه زیرنویس

امروز می خواهیم به چند پرسش پاسخ بدهیم: زیرنویس (Subtitle) چیست؟ تاریخچه پیدایش زیرنویس از چه زمانی به وجود آمد؟ انواع زیرنویس ها کدام هستند؟ ترجمه زیرنویس با استفاده از چه روشهایی صورت می گیرد؟

زیرنویس چیست؟

به نوشتار گفته های ویدیویی، ترجمه آن ها و یا علائم موجود در تصویر زیرنویس اتلاق می شود. زیرنویس معمولا در قسمت وسطی پایین نمایشگر ظاهر می شود. در برخی از زبان ها نظیر زبان ژاپنی، زیرنویس ها لزوما در پایین صفحه قرار نمی گیرند. بسیاری از این زیرنویس ها در سمت راست صفحه قرار داده می شوند.

نمونه ای از یک فیلم به همراه زیرنویس – فیلم The Predator (محصول ۱۹۸۷)

تاریخچه پیدایش زیرنویس

از همان اوایل پیدایش فیلم بود که نوشته هایی در فاصله بین صحنه هایی از فیلم نشان داده می شدند. این امر به منظور ارائه اطلاعات تکمیلی در مورد آن صحنه های فیلم صورت می گرفت. این اتفاق ابتدا در فیلم کوتاه Uncle Tom’s Cabin (محصول ۱۹۰۳) صورت گرفت. از این عمل امروزه به عنوان میان نویس (Intertitles) (میان نوشته، عنوان میانی و یا نوشته میانی) یاد می شود.

نمونه میان نویس در فیلم Sunrise (محصول ۱۹۲۷)

پس از آن، یعنی در سال ۱۹۲۷، کمپانی .Warner Bros اولین فیلم حاوی مکالمه با نام The Jazz Singer را به دنیا عرضه کرد. درست از هنگام ظهور مکالمه و سخن گفتن در فیلم بود که نیاز به ترجمه فیلم به شدت حس شد. سال ها گذشت تا اختراع زیرنویس به تکامل دست پیدا کند و به همانی تبدیل شود که ما امروزه شاهد آن هستیم.

انواع زیرنویس ها

زیرنویس ها را می توان به طور کلی به دو بخش تقسیم نمود: زیرنویس هایی که بر روی فیلم حک می شوند و زیرنویس هایی که جدا از فیلم می باشند.

زیرنویس هایی که روی فیلم حک می شوند همواره با فیلم نمایش داده می شوند. این نوع زیرنویس را نمی توان از فیلم جدا نمود و یا هنگام تماشای فیلم غیر فعال کرد.

زیرنویس هایی که از فیلم جدا هستند دارای ده ها فرمت مختلف می باشند. رایج ترین فرمت این نوع زیرنویس ها فرمت srt می باشد. این فرمت زیرنویس در بیشتر نرم افزارهای پخش ویدیو ویندوز قابل خواندن می باشد. از بهترین این نرم افزارها می توان به مدیاپلیر کلاسیک، کی ام پلیر و وی ال سی مدیاپلیر اشاره کرد. برای خواندن این فرمت توسط نرم افزارهای پخش ویدیو کافیست یا نام فایل زیرنویس را با فایل ویدیویی مد نظر خود همنام کنید و یا فایل زیرنویس را بر روی فایل ویدیویی خود بکشید.

چگونگی ترجمه زیرنویس

مترجمان برای ترجمه فایل های زیرنویس از نرم افزارهای خاصی استفاده می کنند. در این نرم افزارها امکان زمان بندی و نگارش متن فایل زیرنویس مهیا می باشد. از بهترین نرم افزارهای ترجمه فایل زیرنویس می توان به سابتایتل ورک شاپ و سابتایتل ادیت اشاره کرد.

نرم افزار سابتایتل ورک شاپ از بهترین نرم افزارهای ترجمه فایل زیرنویس می باشد.

 

منبع: کتاب Audiovisual Translation: Subtitling نوشته Jorge Diaz و Mine Remael، وبسایت fingertipstyping.co.uk

 

 

مشاهده تریلرهای روز دنیا و صدها کلیپ دیگر در آپارات فیلم‌مترجم

سفارش ترجمه و ساخت زیرنویس فیلم مورد نظر شما در فیلم‌مترجم

 

 دانلود تریلر فیلم و خبرهای سینمایی

دانلود تریلر فیلم و خبرهای سینمایی

 گفتگو درباره فیلم ها و بازی ها روز دنیا

گفتگو درباره فیلم ها و بازی ها روز دنیا

عکس های روز سینمایی

عکس های روز سینمایی

 

 

مطالب مرتبط

مطلب بعدی مطلب قبلی